pátek 29. prosince 2017

... rohlíčky se slanou náplní ...

kdykoli to jde, zajdu do jedné buchtárny v centru města na rohlíčky s nivou. Jsou výborné. Velikostí mi připomínají spíše hrubé tyčinky než rohlíky, prostě taková jednohubka ...


... protože na ně mám pořád chuť, řekla jsem si, že je upeču. Našla jsem recept na obzvlášť vypečené rohlíčky tady a pustila se do nich. Část jsme naplnila nivou, a část goudou, ale když budou bez náplně, budou taky skvělé ;-) ...


... no, nebyly to rohlíčky, ale rohlíky. Nakrájela jsem je na kousky, jen se po nich zaprášilo, což jsem moc ráda. S těstem se taky moc dobře pracovalo. Bylo vláčné a vůbec se nelepilo.  ...


... mějte krásný den ...

Danka

Zkopírovaný recept: 

Suroviny

500 g hladké mouky
1/2 kostky čerstvého droždí (tj. 21 g)
300 ml vlažného mléka
1/2 lžičky cukru
5 g soli
60 g oleje, případně másla nebo sádla
hrubá sůl nebo mák na posypání
Postup

Droždí umístěte do menší misky, posypte cukrem a rozšťouchejte vidličkou pokud možno na kaši. Zasypte lžící mouky z odměřeného množství, přilijte třetinu mléka, rozmíchejte a nechte 10 minut zpěnit na kvásek. Pokud se po deseti nebo patnácti minutách v misce nic neděje, začněte znovu s novým droždím.
Mouku smíchejte se solí, olejem, zbytkem mléka a zpěněným kváskem. Vložte do kuchyňského robota s hnětacím hákem a nechte deset minut zpracovávat na těsto a prohníst. Výsledkem by mělo být hebké, téměř nelepivé těsto, měkké a poddajné jako plastelína. Zdá-li se vám v průběhu příliš suché, přilijte lžíci nebo dvě mléka, anebo přisypte mouku, pokud je tak vlhké, že se lepí na mísu i po několika minutách hnětení (zpočátku se lepit může, dokonce by se lepit mělo). Přesný poměr vždy trochu závisí na kvalitě mouky.
Uhnětené těsto vložte do mísy lehce vytřené olejem, zakryjte ho fólií, aby neosychalo, a nechte při pokojové teplotě kynout tři čtvrtě hodiny, až získá dvojnásobný objem.
Dva plechy na pečení vyložte pečicím papírem a položte si je někam poblíž, ať nepobíháte po kuchyni s vyválenými rohlíky v rukou. Těsto vyklopte z mísy, nelekněte se, že tím z něj vyženete skoro všechen vzduch, poupravte mu tvar, aby připomínalo kouli, a rozkrojte ho na čtvrtiny. Každou z nich rozválejte na kruh o velikosti 25-30 cm, kam až vás pružnost těsta pustí. Kruh opět rozkrojte na čtvrtiny. Berte jeden kousek těsta za druhým, položte si jej vnější oblou stranou k sobě, a trochu ho za rožky roztáhněte do boků. Konce, za které jste těsto drželi, přehněte zpět do středu, stačí jen zhruba půlcentimetrový camfourek. Plochýma rukama srolujte těsto do ruličky směrem od sebe. Přeneste na plech, dodržujte aspoň pěticentimetrové rozestupy. Hotové rohlíčky potřete vodou a posypte hrubou solí nebo mákem.
Rohlíky nechte na plechu kynout dvacet minut. To je dostatečně dlouhá doba, abyste vyhřáli troubu na 190 stupňů, případně jen na 170, pokud můžete zapnout horkovzduch.

Oba plechy vložte najednou do trouby a pečte 10 minut. Smíchejte lžíci soli se 100 ml vody a po uplynutí tétodoby potřete rohlíky slanou vodou. Zároveň otočte plechy zadní stranou dopředu a navíc prohoďte jejich pozice v troubě. Dopékejte ještě 7-10 minut do světle hnědé barvy - anebo trochu víc, pokud máte rádi rohlíčky skutečně, ale skutečně vypečené.
Upečené pečivo nechte vychladnout na mřížce. Neomezujte se, nestanovujte si příděly, neboť všechno kynuté je nejlepší v den upečení. 12 komentářů:

 1. Ty jsi akční i před Silvestrem:)
  Vypadají lákavě :)
  Hezký den. Eva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Měli jsme menší oslavu. Na Silvestr nebude nic :-) Hezký den D.

   Vymazat
 2. Jéé, ty vypadají úžasně, Nivu mám ráda, takže bych je někdy mohla vyzkoušet. Dani, hezký večer. D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není to moc náročné, ani na čas. Jak těsto vykyne, pak je to rychlovka. Hezký večer Dášo, D.

   Vymazat
 3. Díky za recept, bude se těď hodit. Asi vyzkouším hned v něděli, Kája.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Byly výborné, nezůstal ani jeden. Hezký večer Kájo, D.

   Vymazat
 4. Vypadají báječně Danko a sýry máme rádi, takže skvělá kombinace. Zvažuji co vše nachystat na Silvestra, kdy budeme mít posezení s kamarády, tak že bych vyzkoušela?
  Měj se hezky.
  Ála

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsou výborné, mizely hodně rychle. Hezký večer D.

   Vymazat
 5. Tak to je skvely napad i vysledek, Dani. Pekny vikend. M.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještěže máme ve městě tu buchtárnu, ve které to dělají. Asi by mě to jen tak nenapadlo ;-) Hezký večer D.

   Vymazat
 6. Zajímavý recept, který si řadím mezi ty, co bych ráda vyzkoušela.
  Hezký večer

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi si taky založím "složku" co chci vyzkoušet ;-) dobrý nápad! Hezký večer D.

   Vymazat